Dark

Light

Dark

Light

Scroll to top
Contact Us
İdealtepe Mh. Dik Sk. No:8/1 Diamond Plaza Maltepe İstanbul
[email protected]
Would you like to work with us?
[email protected]

Dünya üzerinde en sık kullanılan yazı fontları

Dünya gelişiyor ve bu gelişim her alanda olduğu gibi tasarım alanında da kendisini gösteriyor. Gelişen reklamcılık dünyası ve artan pazar payı ile birlikte tasarım sürecinin büyük önem kazandığı günümüzde fontlar da kilit bir rol oynayabiliyor.

Sosyal medyanın bu gelişimiyle beraber hızlı ama farklı tasarımlar üretebilmek oldukça zorlu olabiliyor. Tasarımlarda net farklar oluşturabilmek ve göze hoş gelmesini sağlamak için kullanılan en önemli araçlardan biri ise fontlar. Tıpkı insanlar gibi kadın ve erkek olarak ayrılan fontlar, bir metnin veya tasarımın karakterini net şekilde değiştirebiliyor. Peki, dünya üzerinde en çok kullanılan fontlar hangileri ve bu fontların artı, eksi yönleri neler? İşte fontlar hakkında bilmeniz gerekenler.

Helvetica

Tasarım dünyasında en çok kullanılan fontlardan biri olan Helvetica, birbirine yakın harf yapısıyla dikkat çekiyor. Büyük ama zarif bir yapıya sahip olan bu font, birçok kişi tarafından övgüyle anılsa da harflerin birbirine yakınlığından rahatsız olanların sayısı da az değil. Grafik tasarımcıların gözdesi olan bu font, tasarıma yeni başlayanlar için de kolay bir tercih olabilir. Hakkında 80 dakikalık bir belgeseli bile bulunan Helvetica, kuşkusuz tasarımcı dünyasının mihenk taşlarından biri.

Trajan

Trajan, film afişlerinde sıklıkla kullanılan fontlar arasında yer alıyor. Reklam tasarımı dışında genellikle prodüksiyon ajansları tarafından kullanılan bu fonta Hollywood afişlerinden aşina olabilirsiniz. Dünya genelinde sıkça kullanılan bu Trajan, Flickr’da da en çok kullanılan fontlar arasında gösteriliyor.

Futura

Tasarımcıların en sevdiği fontlardan biri olan Futura, büyük ekranda yayınlanacak işlerde ve kurumsal çalışmalarda kullanılan bir yazı tipidir. Erkek tipi fontlardan biri olan Futura, göz yormaması için uzun ve okunması gerekli metinlerde kullanılıyor.

Garamond

Helvatica’dan sonra en iyi font seçilen Garamond, uzun metinlerde, dergilerde, web sitelerinde ve kitaplarda en çok tercih edilen yazı fontudur. Azimli yazı tipi olarak da bahsedilen Garamond, 1996 da tasarlanan eski stil, tırnaklı yazım fontudur.

Bodoni

Bodoni, grafik tasarımcılar ve reklamcılar tarafından estetik görünümü ve geometrik yapısından dolayı tercih edilmektedir. Bu mükemmel yazı tipi; logo tasarımlarında, dekoratifi metinlerde ve başlıklarda fazlaca kullanılıyor. Bodoni, erkek yazı fontları arasında yer alıyor.

Gotham

Gotham, tasarımcılar tarafından en beğenilen yazı tipleri arasında gösterilmektedir. Belki de en çok övülen fontlardan biri olan Gotham, duruşundaki netlik ile kendini belli ediyor. Kullanım alanı çok esnek olan Gotham, asil duruşuyla logo, afiş, banner, katalog gibi birçok tasarım işinde tercih kullanılabiliyor.

Bickham Script Pro

Bickham Script Pro, genellikle resmi işlerde tercih ediliyor. Bu font genelde özel bildiriler, mektuplar ve davet metinleri gibi özel işlerde kullanılıyor. Fakat reklamcılıkta ve tasarımlarda okunabilirlik açısından bir miktar risk taşıdığını da belirtmek gerekiyor.

Frutiger

İnce yapısı ve sıcaklığı ile son zamanlarda popülerlik kazanan bu font, tabela ve görüntüleme çalışmalarıyla birlikte, web 2.0 logo tasarımlarında sıkça kullanılıyor. Erkek fontlar arasında gösterilen Frutiger, uzak veya yakın metin boyutlarında okunabilirlik açısından avantaj sağlıyor.

Exo Pro

Hem hayat kurtaran hem de çok kullanılan bir font arıyorsanız Exo Pro tam size göre bir tercih olacak. Exo Pro hem yumuşak hem de keskin hatlara sahip nadir fontlardan biri ve bu durum onu tasarımcılar için bulunmaz bir maden yapıyor. Sıklıkla sosyal medya ve bannerlarda kullanılan Exo Pro, tasarımcıların gözdeleri arasında yer alıyor.

Roboto

Mutlaka arşivlerde bulunması gereken Roboto, kullanımı kolay ve sade bir yazı tipidir. Kurumsal kimlik tasarımı gerektiren durumlarda, kartvizit tasarımlarında, banner reklamlarda ve genellikle logo tasarımlarında kullanılmaktadır. Roboto erkek yazı fontları arasındadır.

Author avatar
emre_insprad
https://insprad.com
We use cookies to give you the best experience.